Vijesti

ARTECO – prvi društveni poduzetnik Brodsko posavske županije

 Na globalnoj razini društvena poduzeća smatraju se inovativnim organizacijama koje pronalaze adekvatna rješenja za različite društvene probleme i potrebe. Društveno poduzetništvo, koje se naziva i socijalno poduzetništvo,  prema definiciji preuzetoj iz Strategije razvoja društvenog poduzetništva u Republici Hrvatskoj za razdoblje od 2015. do 2020. godine, je poslovanje temeljeno na načelima društvene, okolišne i ekonomske održivosti, kod kojeg se stvorena dobit/višak prihoda u cijelosti ili većim dijelom ulaže za dobrobit zajednice. Socijalna ekonomija je tek nedavno prepoznata kao paket ekonomskih mjera, no povijesno gledano, izvorno je nastala u 18. i 19. stoljeću međusobnim udruživanjem osoba u nepovoljnom položaju i riziku od socijalne isključenosti u udruge i zadruge kako bi prevladali teške životne uvijete. Upravo su navedene organizacije i njihove vrijednosti postale temelj moderne socijalne ekonomije. Nakon kraja Drugog svjetskog rata termin „socijalna ekonomija“ se prestao koristiti, ali je ostalo njezino značenje kroz opisivanje politika koje su nastojale uravnotežiti ekonomski rast i brigu za socijalno ugrožene.

U razvijenim zemljama se prvi oblici društvenog poduzetništva javljaju se u Sjevernoj Americi, a onda i u Velikoj Britaniji krajem sedamdesetih i početkom osamdesetih godina. U SAD-u zasluge za početke razvoja društvenog poduzetništva pripisuju se Billu Draytonu koji je osnovao zakladu Ashoka 1980. godine u Washintonu. Nakon Ashoke, počele su se osnivati i druge zaklade poput Zaklade Skoll, Zaklade za društveno poduzetništvo Schwab, Acumen Fund i drugih koje su vremenom postale utjecajni promotori društvenog poduzetništva u svijetu.

Na području Europske unije ponovni interes za socijalnu ekonomiju pojavio se kada je postalo očito da prevladavajući ekonomski model liberalnog kapitalizma ne može iznaći kvalitetna i održiva rješenja za rastuće probleme kao što su, među ostalima, dugotrajna nezaposlenost, socijalna isključenost i loša kvaliteta života ranjivih i marginaliziranih skupina te nejednak gospodarski razvoj ruralnih i urbanih područja. Recesija i financijska kriza koja je 2008. godine pogodila tržište Europske unije i šire, dodatno je naglasila potrebu za promišljanjem drugačijih modela gospodarskog razvoja, te je tako 2010. godine usvojila Strategiju Europa 2020 kojom se naglašavaju tri glavna prioriteta:

  • pametan rast koji se temelji na poticanju obrazovanja i inovacijama;

  • održiv rast kojim se naglašava važnost „Zelene“, energetski učinkovite i konkurentnije ekonomije;

  • uključiv rast kojim se želi postići ekonomska, društvena i teritorijalna kohezija kroz poticanje ekonomije usmjerene na zapošljavanje.

Hrvatsko društvo također godinama osjeća posljedice svjetske gospodarske krize iz 2008. godine koja još snažno utječe ne samo na gospodarske nego i na ostale segmente života. Uz promjene načina i procesa poslovanja koji su usko povezani s (ne) prilagođavanjem tržišta rada, obilježenog kontinuiranim rastom nezaposlenosti, nužno dolazi do preispitivanja uobičajenih tržišnih postulata i to ne samo u okviru ekonomske politike nego i do snažne potrebe uvažavanja pojedinca kao nositelja promjene, a u skladu s potrebom jačanja društvene, odnosno socijalne svijesti, te osvješćivanja uloge okolišnog i održivog razvoja.

Upravo zato je i kreirana  Strategije razvoja društvenog poduzetništva u Republici Hrvatskoj za razdoblje od 2015. do 2020. kako bi se bi se stvorio pravni, financijski i institucionalni okvir za razvoj društvenog poduzetništva u Republici Hrvatskoj, kao i sustave mjera i aktivnosti za razvoj društvenih poduzetnika. Strategija je jedan od ključnih elemenata u prevladavanju trenutačnih socijalnih i ekonomskih problema.

Opći cilj Strategije je:

- uspostava poticajnog okruženja za promicanje i razvoj društvenog poduzetništva u Republici Hrvatskoj kako bi se smanjile regionalne razlike i osiguralo povećanje razine zaposlenosti, te pravednija raspodjela i upravljanje društvenim bogatstvom.

Posebni ciljevi:

  • uspostava i unapređenje zakonodavnog i institucionalnog okvira za razvoj društvenog poduzetništva;

  • uspostava financijskog okvira za učinkovit rad društvenih poduzetnika;

  • promicanje važnosti i uloge društvenog poduzetništva kroz sve oblike obrazovanja;

  • osiguranje vidljivosti uloge i mogućnosti društvenog poduzetništva u Republici Hrvatskoj te informiranje opće javnosti o temama u vezi s društvenim poduzetništvom.

Na temelju strategije razvoja društvenog poduzetništva u Republici Hrvatskoj za razdoblje od 2015. do 2020., Ministarstvo rada i mirovinskoga sustava je u srpnju 2016. godine objavilo prvi Poziv na dostavu projektnih prijedloga ”Poticanje društvenog poduzetništva” financiranog iz Europskog socijalnog fonda te će se time financirati aktivnosti kojima je cilj rast postojećih društvenih poduzeća u vidu jačanja njihovih kapaciteta, održivosti i konkurentnosti  s posebnim naglaskom na poticanje zapošljavanja. Osim toga, Poziv je usmjeren na podupiranje razvoja društvenog poduzetništva u Republici Hrvatskoj pružajući financijsku podršku razvoju poslovanja i jačanju kapaciteta i subjektima koji se odluče napraviti iskorak te kroz projekt započnu svoje poslovanje u skladu s društveno-poduzetničkim načelima.


Jedan od takvih subjekata je upravo Udruga Arteco Pavletić, organizacija civilnog društva nastala 2017. godine s ciljem promicanja spoja ekologije i umjetnosti, koja nadahnućem jedinstvenog stvaralaštva izrađuje skulpture od otpadnog materijala kojemu stvaraju vrijednost. Arteco je odlučio napraviti iskorak te transformirati svoje poslovanje prema društveno-poduzetničkim načelima potpisivanjem Ugovora o dodijeli bespovratnih sredstava za projekte financirane iz Europskog socijalnog fonda u sklopu programa 2014-2020 pod nazivom „Inovacije u art dizajnu“. U partnerstvu s Udrugom Zeleni Osijek, koja je primjer dobre prakse društvenog poduzetništva i edukator istog, projekt se provodi u razdoblju od 24 mjeseca, od 28.02.2022. – 27.02.2024. na području Brodsko-posavske županije.

Projekt je usmjeren isključivo na transformiranje postojeće udruge u društveno poduzeće uz jačanje stručnih i poslovnih vještina zaposlenika te informiranje dugotrajno nezaposlenih u ruralnim zajednicama Brodsko-posavske županije o mogućnostima samozapošljavanja kroz društveno-poduzetničke aktivnosti naše udruge.

Radi ostvarenja ciljeva, u tijeku je edukacija zaposlenika i članova udruge o mogućnostima koje nudi socijalno poduzetništvo, posebno prema društveno-poduzetničkim načelima kroz 6 edukacija važnih za unaprjeđenje poslovanja i jačanje kapaciteta društvenog poduzeća kako bi stekli poslovne vještine društvenih poduzetnika. Uz to, započeti će i informativno-edukacijske radionice za 40 nezaposlenih s područja županije s naglaskom na mlade, žene i one iznad 50 godina starosti koji će kroz educiranje i povezivanje sa socijalnim poduzećem izravno utjecati na poboljšanje socijalnog statusa njihovih obitelji i povećanje njihovog osjećaja vrijednosti i samopoštovanja.

U tom smislu će značajno doprinijeti i ostvarenju strateških ciljeva na području borbe protiv siromaštva i socijalne isključenosti te razvoju i širenju društvenog poduzetništva kao konkretne mogućnosti rješavanja potreba marginaliziranih, socijalno osjetljivih skupina i problema lokalnih zajednica.

Promjenom statuta, Arteco je ujedno promijenio i gospodarske djelatnosti te od prošle godine može obavljati društveno poduzetničke djelatnosti poput savjetovanja u vezi s poslovanjem i upravljanjem, organiziranje koncerata, seminara, priredbi, revija, izložbi, festivala, pružanje turističkih usluga u pogledu smještaja, robinzonskog turizma, iznajmljivanja opreme i ustupanje imovine u vlasništvu udruge, djelatnosti zabavnih i tematskih parkova i prodaju svojih proizvoda na malo. Udruga je svoj rad financirala kroz donacije te javne pozive općina i gradova, no sada je dobila priliku ostvariti svoju vlastitu financijsku održivost prodajom svojih proizvoda i usluga temeljenim na društveno poduzetničkim načelima kod kojih se višak prihoda većim djelom, minimalno 75 % ili u cijelosti ulaže za dobrobit zajednice.

U sklopu udruge, nalazi se Tematski park Pavletić koji odiše svjetskom, staroslavenskom i hrvatskom mitologijom. Ono je ujedno i izletište u stilu robinzonskog turizma s ponudom jednodnevnih i višednevnih izleta koji uključuju zabavne i gastro sadržaje i team building.

  

Park sadrži smještajne kapacitete za 50 osoba u kućicama uređenim korištenjem ostataka drveta masline i vinove loze - gradnja u stilu umjetnički oblikovanih eko hobitskih kućica. U njemu se održavaju sve aktivnosti te je zelen i održiv i u potpunosti plastic free. Uz hobitske kućice, on sadrži vanjsku kuhinju s profesionalnom opremom, tri velike sjenice za odmor koje pružaju mogućnost objeda, ali i održavanje različitih edukacija i radionica, manji teren za rekreativne aktivnosti i uređen teren za roštiljanje. Uređeno je umjetničkim skulpturama, različitim stablima s plodovima te potokom uz koji su postavljene vrtne ležaljke i ljuljačke.

Nadahnuti idejom jedinstvenog stvaralaštva Arteco izrađuje različite umjetničke skulpture i predmete, koji su, kao njihovi finalni produkti, jedinstveni u zemlji i istočnoj Europi. Umjetnička djela su im često inspirirana biblijskim motivima i motivima iz prirode. Prirodi ne uzimaju njezinu vrijednost, nego ju stvaraju. Njihovi proizvodi, koji imaju i funkcionalnu svrhu, svojom imitacijom prirode savršeno se uklapaju u svaki prostor.

 

 

 

 

Razvojem udruge, došlo je i do proširenja ciljeva i djelatnosti te im je sada temeljno obilježje društveno poduzetništvo čiji koncept razvijaju i šire te su kao takvi prvi na našem području županije. Područje djelovanja udruge su socijalno isključeni, nezaposleni članovi društva osobito mlada populacija kojima kroz društveno poduzetničke i umjetničke aktivnosti pružaju neformalno obrazovanje i cjeloživotno učenje temeljeno na promociji i očuvanju kulture, umjetnosti i kulturne baštine u okviru načela ekologije i uključivanjem lokalne zajednice u održivi razvoj. Arteco nastoji unaprijediti kvalitetu života ranjivih članova društva te pružiti potporu razvoju turizma lokalne sredine nizom događaja i aktivnosti koje provode u Tematskom parku u kojem se umjetnost stvara i izlaže u prirodi i iz prirode.

Za sve informacije i upite, Arteco stoji na raspolaganju upitom na službenoj stranici udruge www.arteco.hr , web stranici na kojoj možete kupiti proizvod, rezervirati uslugu ili zatražiti ponudu https://usluge.arteco.hr/, te obraćenjem na službeni mail udruge arteco.sb@gmail.com. Zaronite i upoznajte svijet umjetnosti na inovativan i apstraktan način, a Arteco vas s uzbuđenjem očekuje!

 

21.02.2023 15:09:00

Facebook Twitter Instagram